Przyczyny i objawy tasiemca

Tasiemiec to robak pasożytniczy, którego segmenty wahają się od dwóch milimetrów do ponad 3 milimetrów. Jelito zakażonych zwierząt uwalnia jaja proglottidów, które wykluwają się w kwaśnym środowisku. Po rozwinięciu się w jelicie larwy rosną w tkance żywiciela i przekształcają się w cysty. U ludzi głównym żywicielem tasiemca jest jelito, natomiast żywicielem pośrednim zakażone jest mięso lub jaja.

Zakażenie larwami Taenia solium następuje po spożyciu larw tego pasożyta. Larwy te dostają się do tkanek i tworzą cysty, które mogą znajdować się w mięśniach, mózgu, a nawet płucach. Często objawy infekcji tasiemcem pojawiają się dopiero po przejściu robaka przez jelita na kilka centymetrów. Jeśli objawy nie ustąpią, konieczne jest laboratoryjne potwierdzenie gatunku.

Po dojrzeniu larwy tasiemca mogą migrować do innych części ciała. W niektórych przypadkach jelita mogą zostać zakażone tymi robakami, powodując infekcję torbielowatą. Torbiele mogą powodować obrzęk i stan zapalny, a u niektórych osób mogą wystąpić poważne problemy neurologiczne. Nieleczone robaki mogą powodować stany zagrażające życiu. W porę wykryta infekcja może zostać wyleczona bez zauważalnych objawów.

Na szczęście istnieje kilka znanych przyczyn infekcji tasiemcem. Jedną z częstych przyczyn jest zakażone zwierzę lub człowiek. Kiedy osoba spożywa zakażone odchody zwierzęce, jaja tasiemca przedostają się do krwioobiegu. Zainfekowane jaja następnie osadzają się w różnych narządach i tworzą wodniste cysty. Zakażenie tasiemcami nie jest zaraźliwe i nie może być przenoszone z osoby na osobę. Jednakże przeciwciała przeciwko cystom można wykryć poprzez badanie krwi.

Dorosłe tasiemce mogą powodować poważne choroby neurologiczne. Larwy mogą migrować z przewodu pokarmowego i tworzyć cysty. Może to prowadzić do skurczów i uszkodzenia tkanek. W ciężkich przypadkach neurocysticerkoza zagraża życiu i może wymagać przeszczepienia narządu. Niektóre objawy tasiemca obejmują bolesne zapalenie twarzy, ból mięśni i problemy skórne. Jeśli torbiel tasiemca pęknie, może pęknąć, powodując reakcję alergiczną i trudności w oddychaniu.

Po zakażeniu tasiemce mogą migrować z odbytnicy i tworzyć cystę. Cysty mogą wpływać na przewód żołądkowo-jelitowy, powodując swędzenie i ból. Ostatecznie proglottydy mogą migrować do mózgu, a choroba może prowadzić do niedożywienia. Ponadto proglottydy mogą powodować swędzenie i wiele innych objawów.

Po wejściu do organizmu larwy przyczepiają się do ściany jelita. Segmenty te mogą następnie przemieszczać się przez odbyt i powodować łagodną infekcję. Dorosły tasiemiec może również powodować objawy w postaci dyskomfortu w jamie brzusznej i anemii. Nieleczona może prowadzić do zagrażających życiu schorzeń neurologicznych. W większości przypadków trudno jest zdiagnozować infekcję tasiemcem, ale w przypadku infekcji można zwrócić uwagę na kilka objawów.

Zainfekowane dorosłe osobniki mogą dorastać do ośmiu stóp długości i żyć u żywiciela do trzydziestu lat. Mogą przyczepiać się do ściany jelita i powodować łagodne objawy, inne zaś mogą przechodzić przez jelito bez żadnych objawów. O ile obecność tasiemców w organizmie jest zwykle bezbolesna, o tyle niektóre objawy mogą wiązać się z ich obecnością. Jeśli cierpisz na anoreksję lub utratę wagi, powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Zakażenie tasiemcem jelit jest chorobą pasożytniczą. Kał świń zawiera segmenty zawierające tysiące jaj. Larwy mogą również przedostawać się do innych części ciała. Tasiemiec może przedostać się do krwiobiegu i przekształcić się w cystę. Cysty te mogą wpływać na wątrobę lub płuca. Mogą również powodować ciężkie infekcje przewodu pokarmowego. Jelita są najczęstszą lokalizacją tasiemca w organizmie, dlatego też leczenie powinno być ukierunkowane na zapobieganie rozprzestrzenianiu się tasiemca po całym organizmie.

Dzieci zakażone mogą cierpieć na wiele różnych rodzajów tasiemców, które przenoszą się z człowieka na człowieka przez pchły, szczury i innych żywicieli pośrednich. Zakażenia te mogą mieć przebieg łagodny lub nawet śmiertelny. Charakteryzują się bólem brzucha i drażliwością. Lekarz może ustalić, czy dziecko ma tasiemce w jelitach i w razie potrzeby leczyć tę chorobę. Jeśli u dziecka wystąpią objawy tasiemca, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *